^

Akwarele obrazy - pejzaże akwarelowe
Akwarela jest jedną z technik malarskich, w której wykorzystuje się farby akwarelowe będące farbami wodnymi. Jako podłoże najczęściej stosuje się papier, zazwyczaj specjalistyczny, fakturowy. Malowanie polega na stopniowym nakładaniu cienkich, niemalże transparentnych warstw farby, przez które przebija struktura papieru. Jest to technika uważana za jedną z trudniejszych, gdyż wymaga niesamowitej precyzji i dokładności w nakładaniu farb na papier, który ze względu na swoje właściwości sprawia problemy w nanoszeniu poprawek. Z punktu widzenia artystycznego obrazy wykonywane akwarelą są eteryczne i świetliste. Moje prace w tejże technice zdominowane są przez minimalistyczne obrazy oraz delikatne pejzaże akwarelowe utrzymane w kolorystyce bieli i czerni w połączeniu z subtelną sepią bądź błękitem. Obrazy akwarelowe podobnie jak moje czarno-białe grafiki są oszczędne w formie i kolorystyce. Często do samej akwareli dodaję rysunek tuszem. Prezentowane przeze mnie minimalistyczne obrazy akwarelowe w zdecydowanej większości nawiązują do tematyki natury, przedstawiają nastrojowe krajobrazy i liryczne pejzaże.

Rysunek tuszem - obraz minimalistyczny
Rysunek tuszem z jednej strony bardzo przypomina obrazy wykonywane akwarelą, z drugiej nawiązuje do techniki rysunku. Wszystko zależy od formy użycia tuszu czy rozcieńczymy go wodą czy też nie. Reasumując, akwarele są bardziej malarskie natomiast tusz bardziej kreślarski. Rysunek tuszem jako technika artystyczna wykorzystywany był od początku wynalezienia tuszu w starożytnych Chinach. Przez kolejne stulecia skład tuszu był udoskonalany: robiono go z czarnej ziemi lub zmielonego węgla kamiennego. W III w. pn.e. do produkcji tuszu zaczęto używać sadzy. Podczas rysowania tuszem dużo więcej czasu potrzebujemy na kontemplowanie tematu pracy i rozważanie, w jaki sposób postawić linię, niż na sam akt rysowania. Ta technika jest niebywale precyzyjna i wymaga dużo cierpliwości. Każdy ruch piórkiem bądź pędzlem musi być dokładnie przemyślany, bo z pewnością jest nieodwracalny. Malowanie tuszem jest trudne, gdyż nie pozwala na korektę. Do rysunku tuszem wykorzystuję isograf, z wymiennymi końcówkami, które mają wpływ na grubość i intensywność kreski. Natomiast do malowania tuszem używam takich samych pędzelków jak do obrazów wykonywanych akwarelą. Efekty rozlania tuszu na papierze są zupełnie inne niż przy akwareli. Tusz bardzo szybko zasycha, a po zaschnięciu nie da się go już roztopić wodą. Akwarelę można zawsze lekko zmiękczyć wodą natomiast tuszu już nie.

#minimalistyczny obraz #obraz akwarela #akwarele obrazy #pejzaż akwarelowy #rysunek tuszem #malowanie tuszem #obraz minimalistyczny

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl