Polki - Polskie Jaskółki

Wysyłka w: 3 dni
Cena: 12 000,00 zł

Cena regularna:

12000.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Dyptyk połączony instalacją z metalu w formacie 180x100cm. Praca składa się z dwóch obrazów olejnych oprawionych w metalową ramę oraz instalacji przestrzennej z metalu.

W 2021 praca otrzymała srebrny medal „Lorenzo il Magnifico” w kategorii Mixed Media na XIII Biennale we Florencji.
W 2024 praca zaprezentowana na wystawie Polki-Polskie Jaskółki podczas Festiwalu Góry Literatury pod auspicjami noblistki Olgi Tokarczuk w Nowej Rudzie.

 

 

 

 

Praca zaprezentowana w 2024 roku na wystawie Polki-Polskie Jaskółki podczas Festiwalu Góry Literatury powstałego z inicjatywy Fundacji Olgi Tokarczuk. Bieżąca ekspozycja jest rozwinięciem tej, prezentowanej w 2021 roku we Florencji na Biennale, na której otrzymała srebrny medal w kategorii mixed media art. Wystawa w Galerii Nowa Art Space w Nowej Rudzie Polki -Polskie traktuje o wolności kobiet przed przemocą i możliwości podejmowania własnych decyzji. 

 

WAŻNE INFORMACJE: 

  • dwa obrazy olejne na płótnie + instalacja przestrzenna z metalu
  • 180x100cm
  • prezentowany na wystawie Polki-Polskie Jaskółki podczas Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie - 2024
  • XIII Florence Biennale 2021 - Fortezza da Basso, Włochy, Florencja - 2021
  • srebrny medal „Lorenzo il Magnifico” kategoria Mixed Media
  • oprawione w metalową ramę
  • sygnowany (imię i nazwisko artysty, rok powstania)

 

 

 

 

XIII Florence Biennale 2021

W 2021 Międzynarodowe jury Biennale we Florencji, złożone z wybitnych naukowców, historyków i krytyków sztuki, przyznało nagrody „Lorenzo il Magnifico” najlepszym artystom w kilkunastu kategoriach. W tym roku we Florencji uhonorowano nią również Polkę Maję Gajewską. „Polki - Polskie Jaskółki” wywalczyły srebrny medal „Lorenzo il Magnifico” w kategorii Mixed Media podczas XIII Biennale we Florencji.  

 

 

Myśl przewodnia pracy:

Bieżąca ekspozycja jest rozwinięciem tej, prezentowanej w 2021 podczas XIII Biennale we Florencji. Wówczas praca „Polki - Polskie Jaskółki - tęsknota za wolnością" została uhonorowana srebrnym medalem w kategorii Mixed Media. Powrót do tematu w chwili obecnej nie jest przypadkowy. W ostatnich miesiącach debata dotycząca prawa przerywana ciąży ponownie zagościła w przestrzeni publicznej.

W Polsce od lat 90. XX wieku obowiązuje jedno z najbardziej restrykcyjnych w Europie praw w kwestii przerywania ciąży. Mimo to 22.10.2020 polski Trybunał Konstytucyjny poszedł o krok dalej, wydając wyrok zakazujący aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Na ulicę wyszły setki tysięcy ludzi. Rozpoczęły się masowe, antyrządowe protesty społeczne przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji w Polsce. Protestujący trzymali transparenty z hasłami: "Piekło kobiet", „Moje ciało, mój wybór", "Strajk kobiet", „Grzeczne już byłyśmy", „Polska jest kobietą". Skala protestów przybrała niespotykane wcześniej rozmiary. Wielotysięczne manifestacje miały miejsce nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych ośrodkach. Środowiska kobiece przemówiły i wyszły naprzeciw stanowisku polityków.

Rozpoczęła się walka o prawa kobiet - w XXI wieku, w Europie, w kraju Unii Europejskiej, w biało-czerwonej Polsce, gdzie biel to dobro i czystość, a czerwień to dostojność i majestat władców polskich. Trybunał Konstytucyjny, polski sąd konstytucyjny z zasady niezależny od władzy politycznej, w październiku 2020 był instytucją mocno upolitycznioną, zależną od partii rządzącej, uprawiającej populistyczną narrację opierającą się na radykalnych osądach, przede wszystkim w kwestiach obyczajowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl