Polki - Polskie Jaskółki

Wysyłka w: 3 dni
Cena: 12 000,00 zł 12000.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

2021 - XIII Florence Biennale 2021 - Fortezza da Basso, Włochy, Florencja
srebrny medal „Lorenzo il Magnifico” kategoria Mixed Media

Polki - Polskie Jaskółki
olej na płótnie + instalacja przestrzenna
180x100cm, 2021

W 2021 Międzynarodowe jury Biennale we Florencji, złożone z wybitnych naukowców, historyków i krytyków sztuki, przyznało nagrody „Lorenzo il Magnifico” najlepszym artystom w kilkunastu kategoriach. W tym roku we Florencji uhonorowano nią również Polkę Maję Gajewską. „Polki - Polskie Jaskółki” wywalczyły srebrny medal „Lorenzo il Magnifico” w kategorii Mixed Media podczas XIII Biennale we Florencji.

 

 

Myśl przewodnia pracy:

W Polsce od lat 90. XX wieku obowiązuje jedno z najbardziej restrykcyjnych w Europie praw w kwestii przerywania ciąży. Mimo to 22.10.2020 polski Trybunał Konstytucyjny poszedł o krok dalej, wydając wyrok zakazujący aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.

Na ulicę wyszły setki tysięcy ludzi, nie tylko Polek - Polskich Jaskółek.
Rozpoczęły się masowe, antyrządowe protesty społeczne przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji w Polsce. Protestujący trzymali transparenty z hasłami: "Piekło kobiet", „Moje ciało, mój wybór", "To jest wojna", "Strajk kobiet", „Grzeczne już byłyśmy",„Polska jest kobietą".

Skala protestów przybrała niespotykane wcześniej rozmiary. Wielotysięczne manife-stacje miały miejsce nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych ośrodkach. Środowiska kobiece przemówiły i wyszły naprzeciw stanowisku polityków i był to opór największy od czasów ścierania się Polaków z reżimem komunistycznym w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęła się walka o prawa kobiet. W XXI wieku, w Europie, w kraju Unii Europejskiej, w biało czerwonej Polsce, gdzie biel to dobro i czystość, a czerwień to dostojność i majestat władców polskich... czy, aby na pewno? Trybunał Konstytucyjny, polski sąd konstytucyjny z zasady niezależny od władzy politycznej, stał się chwili obecnej instytucją mocno upolitycznioną, zależną od partii rządzącej, uprawiającą populistyczną narrację opierającą się na radykalnych osądach, przede wszystkim w kwestiach obyczajowych. Polska powoli przestaje być biało czerwona.


 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl