^
Cena
  • od
    do
Instalacje artystyczne – tematyka
Po kilku latach tworzenia ascetycznych, czarno-białych grafik, zaczęłam zastanawiać nad przedstawieniem ich w innej formie. Przede wszystkim chciałam opracować je w taki sposób, aby efekt końcowy nabrał cech przestrzennych, niejako poszerzając dotychczasową dwuwymiarową czyli de facto płaską ich formułę. Sama tematyka prac w założeniu nie miała ulec zmianie. Chciałam oprzeć się na tych samych tematach i cyklach, które podejmowałam tworząc grafiki. Tym razem jednak to, co one przedstawiały chciałam ukazać z większym rozmachem, który nacechowałby prace dodatkowym pierwiastkiem ekspresji. Jak się wkrótce miało okazać, instalacje artystyczne nabrały również zdecydowanie większych wymiarów. Idealnym pretekstem do ich wykonania i zaprezentowania był festiwal sztuki Podwodny Wrocław, w ramach którego otrzymałam sporych rozmiarów pomieszczenie, które miałam wypełnić swoimi pracami. Charakter miejsca i olbrzymia przestrzeń zadecydowały, że postanowiłam wykonać obmyślane od dawna instalacje przestrzenne z metalu, a charakterystyczne dla grafik niezliczone kreseczki nanoszone na papier za pomocą isografu, zastąpiłam giętkim stalowym drutem misternie oplatającym metalowe ramy. Rezygnacja z tła nadała pracom charakter przestrzenny. W ten sposób instalacje stały się swego rodzaju przełożeniem grafiki z papieru na przestrzeń.
 
Instalacje artystyczne, czyli rzeźba na ścianę
Instalacja artystyczna stanowi nowoczesną alternatywę dla malarstwa i grafiki. Dzięki swojej trójwymiarowości i rezygnacji z tła instalacje przestrzenne tworzone z metalu mogą wisieć zarówno tradycyjnie i typowo na ścianie, ale równie dobrze mogą zostać zawieszone w wolnej przestrzeni, przyozdabiając ją, a niekiedy nawet samoistnie ją dzieląc. Instalacje przestrzenne doskonale wpasowują się w pomieszczenia stylizowane na industrialne przestrzenie, w pomieszczenia ascetyczne, gdzie dominuje biel ścian lub szarość betonów.
 
Instalacje artystyczne - nowy wymiar sztuki
Podlegająca ścisłym rygorom forma przenosi siłę prac w kierunku ekspresji, a nie konkretnych przedstawień. Celowe porzucenie tła powoduje, że centralną częścią prac jest „splątanie” drutu, z których wyłaniają się zarysy sylwetek ludzkich, przedstawionych w sposób niepełny. Odizolowanie postaci i odcięcie ich od otoczenia pozwala skupić się na gestach i zachowaniach, które przedstawiają. Asceza i eliminowanie szczegółów służą temu, by efekt finalny był wynikiem ograniczenia formy. Uproszczenie poszerza możliwości interpretacyjne, natomiast redukcja wzmacnia siłę wyrazu. Metal wykorzystany przy tworzeniu instalacji artystycznych w połączeniu z przedstawieniami prac zyskuje dodatkową wartość. Potęguje oddziaływanie dzieła na odbiorcę poprzez zestawienie pozornego chłodu i beznamiętności tworzywa z temperaturą ekspresji, która towarzyszy tematyce podejmowanej w pracach.
 
#instalacje artystyczne #rzeźba na ścianę #instalacja przestrzenna #instalacja z metalu
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl